IT Media na Facebook

Autoryzowany Ośrodek Szkoleniowy ADOBE i MAXON

Tworzenie gier to jest to!

Programista – zawód jak każdy inny.
Programista gier – zawód jak każdy inny, tylko ciekawszy…

Tworzenie gier to jest to!

Tworzenie gier to jest to! (.pdf)

Kiedyś ludzie orali pole ciągnąc pług za koniem. Normalna rzecz, a każdy doskonale wiedział co to jest chomąto. Później przyszła wielka technologia – traktory. Kiedy ludzie oswoili się z maszynami rolniczy- mi, pierwsze samochody również przestały być tajemnicą. Słowa „rozrusznik” czy „pompa paliwa” rozumiał prawie każdy chłopiec. W podróży Fiatem 126p zawsze trzeba było mieć kombinerki, kawałek drutu, giętki wężyk i trochę sznurka, a każdy „tata” był mechanikiem.

Minęło kilka dziesięcioleci i bardzo rozwinęła się kolejna generacja maszyn – komputery. Oczywiście nadal niektórzy uważają „programistów” za nieco odjechane życiowo jednostki co widać choćby po memach w internecie, ale z drugiej strony wychodzi pierwszy numer magazynu „Retro” który 40-sto latkowie przeglądają jako podróż sentymentalną do dzieciństwa.

Dokonała się ogromna zmiana – na łatwiejsze

Wiele rzeczy się jednak zmieniło przez te lata. Komputery które mamy to już kolejna i nie pierwsza generacja. Komputery stacjonarne wychodzą z użycia w domach. Ba! Nawet laptopy z części mieszkań znikają. Są przecież tablety i telefony. Są konsole do grania i SmartTV w telewizorach. A na każdym z tych urządzeń roi się od aplikacji i gier. Każda kolejna wersja systemu operacyjnego ma być przede wszystkim łatwiejsza i bardziej przyjazna w obsłudze. Tak jak kiedyś tata-mechanik, tak dzisiaj każdy jeżeli musi zainstaluje system operacyjny i potrzebne programy. Ale i programista, to także już zawód jak każdy inny. Wcale nie trudniejszy. Za to coraz bardziej poszukiwany.

Tworzenie aplikacji – tu także wiele się zmieniło.

Rosnąca liczba komputerów to także zwiększenie liczby ich zastosowań we wszystkich możliwych branżach. A zatem we wszystkich branżach potrzebne jest oprogramowanie. Z racji tego, że zachodziła potrzeba tworzenia coraz bardziej zaawansowanych programów w coraz krótszym czasie, ewoluowały również języki programowania, środowiska programistyczne a nawet powstały narzędzia pozwalające tworzyć programy bez znajomości oprogramowania. Od dawna programowanie aplikacji mobilnych czy stron internetowych nie wymaga zaawansowanej wiedzy matematycznej czy fizycznej. Wcale nie musisz w pamięci obliczać działań w systemie dwójkowym. To już naprawdę zamierzchłe czasy!

Jest o wiele prościej…

… a jednak spotykam się z opiniami: „to dla mnie za trudne” czy „nigdy tego nie ogarnę”. Kiedy prowadzę kurs tworzenia gier komputerowych w IT Media i słyszę to przed pierwszymi zajęciami (nikt nie mówi tego po szkoleniu!), pytam więc wtedy uczniów, parafrazując słowa jednej znanej postaci świata IT:

„Czy naprawdę myślisz, że wszyscy, którzy stworzyli te setki tysięcy aplikacji i gier, że oni wszyscy są od ciebie mądrzejsi???  Serio?!?”

Jedną z najbardziej pożądanych umiejętności jest umiejętność logicznego myślenia. Może zatem w ramach eksperymentu odpowiedz sobie na pytanie: Czy potrafisz myśleć logicznie? Bo widzisz…

Jeżeli myślałeś kiedyś o tym aby programować – trudno o lepszy moment.

A oto dlaczego:

 • Nigdy wcześniej nie było dostępu do tak wielu źródeł wiedzy, także w rodzimym języku.
 • Jeżeli nawet po kursie czegoś jeszcze nie będziesz wiedział, zauważ ze aktualnie trwa wręcz moda na dzielenie się wiedzą np. na YT i innych portalach. Cała blogosfera także czeka.
 • Zacznij od nowoczesnych i popularnych języków wysokiego poziomu, które są po prostu bardziej przyjazne.
 • Zarobki programistów są wysokie a pracowników brakuje
 • Przejrzyj oferty pracy. Poszukują w każdej branży i na każdym poziomie zaawansowania
 • Często pracować możesz z domu, w dogodnych dla ciebie godzinach. Także dla firm  zagranicznych.

Jak pisałem programiści potrzebni są w każdej branży. Ale jest taka jedna która nie dość że bardzo szybko się rozwija, to jeszcze dobrze płacą a ona sama jest po prostu przyjemna. To tworzenie gier.

Programista gier – to brzmi przyjemnie

I jest to też dobry temat na początek przygody z programowaniem. Zauważ że jeżeli rzucisz się na początek na pisanie systemu bankowego czy księgowego to po jakimś czasie tabelki mogą się znudzić i krzywa nauki zacznie się wypłaszczać. Nieco inaczej jest w grach a to między innymi za sprawą trzech czynników:

 • od razu w trakcie pracy widzisz namacalny, plastyczny efekt tego co zaprogramowałeś, co bardzo wzmaga chęć do dalszej nauki,
 • „mikroprzerwy” bo przecież po każdych kilku linijkach kodu należy tę grę przetestować, czyż nie?! :)
  granie we własną grę naprawdę napędza i daje satysfakcję,
 • możliwość podzielenia się (pochwalenia) przyjaciołom swoimi osiągnięciami a może nawet wydania własnej gry. Wielu moich uczniów robiło np. gry dla swoich dzieci czy siostrzeńców. I jedni i drudzy mieli z tego frajdę, zapewniam!

W IT Media uczymy tworzyć gry w Unity – bardzo znanym silniku gier (unity3d.com). Skrypty pisane są w nowoczesnym i przyjaznym języku C#, który poza Unity ma wiele innych zastosowań. W tym samym narzędziu zrobić wirtualny spacer czy prezentację produktu 3D.

Można uczyć (się) programowania „po ludzku”

Poza pasją programowania, bardzo interesuje mnie sam proces przyswajania wiedzy. Dlatego na swoich zajęciach staram się osiągnąć pewien specyficzny rodzaj twórczej i otwartej atmosfery.
Zajęcia są 100% warsztatem, bo sprawdził to dawno temu Konfucjusz:

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”

I tak właśnie jest.

Jeżeli grupa jest początkująca zaczynamy powoli, unikając jak ognia skomplikowanego nazewnictwa programistycznego. Kiedy już widzę że grupa rozumie mechanizm, dopiero wówczas mówię jaką nosi nazwę. W miarę postępu szkolenia to grupa sama zaczyna przyspieszać, wymyślać nowe pomysły do naszej gry i zapytana – sama wymyśla jak tego dokonać.

Niejednokrotnie kurs kończymy kolarskim sprintem głodnych wiedzy uczestników, a na mecie każdy  z dumą odbiera certyfikat i zgrywa na pendrive prototyp swojej gry.

Poczytaj co piszą uczestnicy

Na moim profilu trenerskim możesz przeczytać opinie o przebiegu szkoleń:
https://www.facebook.com/ArkadiuszBrzegowyTrener/

Na profilu IT Media przeczytasz także opinie nt. ośrodka i zaplecza w obiekcie.
http://www.facebook.com/ITMediaPL/

Szkolenia godne polecenia

Akademia IT Media - Arkadiusz Brzegowy

Arkadiusz Brzegowy

Od 17 lat tworzę zarówno gry, konfiguratory JD, symulatory, aplikacje prezentujące architekturę, obiekty historyczne, jak i instalacje przemysłowe. Zanim rozwinęło się Unity, korzy- stałem z wielu innych technologii, aktualnie wszystkie pro- jekty  wykonuję  w  Unity,  którego  jest  fanem,  programistą i trenerem. To zdobyte doświadczenie i wnikliwa znajomość rozwiązania Unity powoduje, że polecam je z pełnym przeko- naniem.  Zapraszam do korzystania z mojego doświadczenia.